Nestrieľajte nám psov len preto že máte peniaze a ste frustrovaní

Autor: Robert vaculčiak | 13.2.2015 o 23:00 | Karma článku: 4,83 | Prečítané:  572x

Tento blog vznikol na základe zapojenia sa autora do diskusie súvisiacej s článkom uverejnenom na internetovom portáli.  Z diskusie vyplynulo niekoľko mojich poznatkov, na ktoré chcem reagovať nasledujúcim textom. Text je určený ako sebaobranný manuál pre ľudí, ktorí nepoznajú príslušné zákony, nevedia na koho sa obrátiť v prípade usmrtenia svojho priateľa a nevedia vyhľadať príslušné kontaktné adresy.

- Poľovník, ktorý vstúpil do poľovného revíru so zbraňou, musí mať pri sebe zbrojný preukaz a preukaz zbrane, poľovný lístok a povolenku na poľovačku, ktorú mu vydal užívateľ poľovného revíru.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že zaobchádzanie so zbraňou na verejnosti je riadené množstvom predpisov. Zoznam je uvedený v závere blogu, spolu s ďalšími zákonnými normami, na ktoré sa budem odvolávať. Strelné zbrane sú veľmi nebezpečné nástroje v rukách ľudí mentálne nedostatočne vybavených, porušujúcich predpisy a môžu znamenať ohrozenie života, zdravia alebo majetku nepoľovníkov, ktorých je v našej republike absolútna väčšina populácie. Bráňte sa!

Poľovnými revírmi je pokryté prakticky celé Slovensko a nepatria tu len zastavané pozemky, nádvoria, dvory, záhrady a škôlky riadne ohradené námestia, trhoviská, ulice, cesty a parky vnútri zastavaných plôch, železničné trate, nádražia, automobilové cesty a cintoríny. Z celkovej rozlohy Slovenska 49 035 km2 je poľovnými revírmi pokrytých 44 430 km2, t.j. 90,6% našej republiky!

- Poľovník môže zo zbrane strieľať len na miestach, kde je k tomu oprávnený podľa osobitných predpisov (viď vyššie). Nesmie strieľať, ale ani mieriť (!), v smere, v ktorom by mohlo prísť následkom výstrelu k ohrozeniu života, zdravia alebo majetku iných.

Bohužiaľ poľovníci môžu v poľovných revíroch (90,6% územia!) zastreliť okrem poľovnej zveri aj psov a mačky, ktoré sú považované za zvieratá škodiace poľovníctvu. Nebudem sa venovať teraz etickej stránke veci, ale len štatistikám a legislatíve. Ročne zastrelia poľovníci na Slovensku veľa psov. Presné údaje udáva Poľovnícka štatistická ročenka, ktorú vydáva Národné lesnícke centrum vo Zvolene (kedysi Lesnícky výskumný ústav). Deje sa tak veľmi často podľa mojich poznatkov v štýle opísanom v blogu

- Poľovník s príslušnými oprávneniami menovanými vyššie môže podľa Poľovného zákona usmrcovať v poľovnom revíre psy, ktoré mimo vplyvu svojho vedúceho a vo vzdialenosti väčšej ako 200 m od najbližšieho trvale obývaného domu hľadajú alebo prenasledujú zver alebo sa k nej plazia. Toto oprávnenie sa nevzťahuje na psy ovčiarske, ak sa nevzdialia od stáda viacej ako 200 m, a na psy poľovné, slepecké, zdravotnícke, vojenské a služobné, pokiaľ ako také sa dajú rozoznať a pokiaľ sa pri výkone služby alebo pri výcviku vzdialia z vplyvu svojho vedúceho len prechodne

Upozorňujem, že pes musí byť SÚČASNE mimo vplyvu svojho vedúceho, 200 metrov od domov a MUSÍ alebo hľadať alebo prenasledovať zver alebo sa k nej plaziť. Zároveň upozorňujem, že podľa Poľovného zákona je vlastníkom psov a mačiek zakázané nechať ich voľne behať v poľovnom revíre, ale porušenie tohto predpisu nezakladá automaticky poľovníkovi právo vášho psa zastreliť!

- Čo robiť ak vám poľovník zastrelil psa

Musíte byť samozrejme presvedčení, že podmienky, ktoré som uviedol vyššie sú splnené, predovšetkým, že pes bol pod vašim vplyvom a že neprenasledoval zver. Podmienky musia byť splnené SÚČASNE, to znamená, že ak je pes mimo vášho vplyvu, ale neprenasleduje zver alebo je pod vašim vplyvom a prenasleduje zver, tak to ešte nezakladá právny dôvod na jeho zastrelenie!

Tak teda buďte odvážni a:

- Oznámte túto skutočnosť na príslušnom okresnom riaditeľstve (nájdete ho podľa zoznamu v závere článku) podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania cudzej veci.

Pes je bohužiaľ podľa našej legislatívy považovaný za vec a trestný čin je v tomto prípade spáchaný pri hodnote poškodenia väčšej ako 265€ Spôsob dokazovania tejto hodnoty je rôzny, ak máte doklad o kúpe, je to jednoduché, v ostatných prípadoch pomôže súdny znalec.

Nenechajte beztrestne zastreliť svojho psa , je to predsa vaš priatel, a priateľa si nenechajte zastreliť.

Tento blog vznikol na zakláde vyhlášok a zákonov

- VYHLÁŠKA Ministerstva poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva z 1. marca 1962 č. 24/1962 Zb., ktorou sa vydávajú vykonávacie predpisy k zákonu o poľovníctve

- VYHLÁŠKA Ministerstva poľnohospodárstva a výživy z 31. mája 1967, ktorou sa vydávajú vykonávacie predpisy k zákonu o poľovníctve ( Zmena: 246/1993 Z.z., Zmena: 143/1994 Z.z., Zmena: 340/1996 Z.z., Zmena: 407/2002 Z.z.)
- ZÁKON o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov č. 190/2003 Z. z.

- VYHLÁŠKA Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 555/2003 Z. z. ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov

- VYHLÁŠKA Ministerstva poľnohospodárstva a výživy č. 59/1967 Zb., ktorou sa vydávajú vykonávacie predpisy k zákonu o poľovníctve v znení vyhl. č. 143/1994 Z. z., vyhl. č. 340/1996 Z. z. a vyhl. č. 407/2002 Z. z. (úplné znenie vyhl. č. 59/1967 Zb.)

- VYHLÁŠKA Ministerstva poľnohospodárstva a výživy Slovenskej socialistickej republiky č. 172/1975 Zb., o ochrane a o čase, spôsobe a podmienkach lovu niektorých druhov zveri v znení vyhl. č. 231/1997 Z.z. a vyhl. č. 230/2001 Z.z.(úplné znenie)

- VYHLÁŠKA Ministerstva poľnohospodárstva a výživy Slovenskej socialistickej republiky a Ministerstva kultúry Slovenskej socialistickej republiky č. 171/1975 Zb., ktorou sa mení výpočet zveri v znení vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 222/2001 Z.z.(úplné znenie)

- VYHLÁŠKA Ministerstva pôdohospodárstva SR č. 229/2001 Z. z. o spôsobe kontroly ulovenej zveri

- VÝNOS Ministerstva pôdohospodárstva SR č. 46/1994-100 zo dňa 29.3.1994, ktorým sa vydáva jednotný poľovnícky a disciplinárny poriadok

- ZÁKON 300/2005 Z.z z 20. mája 2005 - TRESTNÝ ZÁKON

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Koľko nakazených má VW, Tesco či U. S. Steel? Top podniky bojujú i mlčia

O prepúšťaní a dosahoch veľmi hovoriť nechcú.

Minúta po minúte: Prezidentka odmieta sankcie za neúčasť na testovaní

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.


Už ste čítali?